Yetersiz Uyku : Obezite ve Diyabete Giden Yol

23 Mayıs 2018

Uyku, vücudun dinlenmesini sağlayan ve onu yeni bir güne hazırlayan yenilenme sürecidir. Aynı zamanda uyku süreci, insanların yaşam kalitesini ve sağlığını etkileyen, hayatta kalması için önemli olan temel bir ihtiyaçtır. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre; ortalama bir insan fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını koruyabilmek için gecede 7-8 saat arası uyumalıdır. Buna rağmen iş yaşantısı, yaşam tarzı ve teknoloji, her gece uyumamız gereken uykunun biraz daha azalmasına yol açabilmektedir. Bu sürenin çok altında uyumak da, çok fazla uyumak da çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, gece 6 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanların şişman (obez) olma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Düzensiz uyku ile göbek bölgesi arasındaki bağlantıya ilişkin en kapsamlı araştırmalardan biri olan bu çalışmada, az uyuyan kişilerin aynı zamanda çok sigara içtikleri, daha az fiziksel aktivitede bulundukları ve alkol tükettikleri gözlemlenmiştir.

Obozite

Obezite Riski

Geceleri uyumakta zorlanan veya altı saatten daha az uyuyan kişilerin iştahlarında artış ve daha yüksek kalorili yiyecekleri yeme isteği ortaya çıkar. Daha az uyumaktan kaynaklanan birçok hormonal değişiklik yaşarlar ve bu da iştahlarının kabarmasına yol açar. Ayrıca, kalitesiz uykunun uzun vadede obezite gibi sorunlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni, düzenli ve kaliteli uyku uyuyamayan kişilerde iştah durumunu düzenleyen ghrelin ve leptin seviyelerinin bozulmasıdır.

diyabet

Diyabet Riski

Center for Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düzensiz ve kalitesiz bir uyku, kişide tip II diyabet gibi kronik hastalıkların oluşma riskini arttırmaktadır. Ayrıca, bu kişiler insüline karşı daha az duyarlıdırlar.

hafıza kaybı

Hafıza Kaybı

Kalitesiz ve yetersiz bir gece uykusu, sizi şüphesiz daha unutkan ve zor konsantre olabilen biri haline getirir. Ancak işin çok da bilinmeyen diğer bir tarafı var: yetersiz uyumak uzun vadede kavrama ile ilgili ciddi problemlere yol açar. Arada sırada uykusuz bir gece geçiriyor olmak dahi, beyin dokusunda bir takım ayıplara yol açmaktadır. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yetersiz uyuyor olmak uzun vadede beyin hasarlarına yol açar.
Sağlıklı ve kaliteli bir uyku yolunda vücudunuzu anlayan ve isteklerine cevap verebilen bir yatağınızın olması önemlidir. Hemen Yatsan yatak kategorisindeki ürünlerimizi inceleyebilir ve sizin için en uygun özelliklerdeki yatağın seçimini yapabilirsiniz.

kalp hastalığı

Kalp Hastalığı

Yetersiz uyku uyuduğunuz zamanlarda, vücudunuz daha fazla miktarda kimyasal madde ve hormon üretme eğilimindedir ki, bu durum da kalp hastalığına yakalanma riskinizi arttırır. Avrupa Kalp Bülteni tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya göre; gecelik altı saatten daha az uyku uyuyan kişilerin kalp hastalığına yakalanma riski, diğer kişilere nazaran %48 daha yüksektir. Diğer yandan, Harvard Sağlık Yayınları tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya göre ise, yetersiz uyku uyumak yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği ile ilişkilendirilen rahatsızlıklardır.

Sağlıklı bir uyku için sağlıklı beslenmek olmazsa olmazlar arasındadır. “Kaliteli Bir Uykuya Giden Yolda Alınması Gereken 7 Besin” hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

kanser riski

Kansere Yakalanma Riski

Amerikan Kanser Derneği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre yetersiz uyku, kolon ve göğüs kanseri ile ilişkilendirilebilir. Bu araştırma, günde altı saat veya daha az uyku uyuyan 1240 kişi üzerinde yapılmıştır ve sonuçlarına göre bu kişilerde, uzun vadede kötü huylu olabilecek bağırsak polipleri görülme riski %50 daha yüksek olarak belirlenmiştir.

Hasta kadın

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, sadece alınan mineral ve vitaminlerle ilgili değildir. Düzenli ve kaliteli bir uyku bile bağışıklık konusunda öne çıkan bir etmendir. Uyku ve bağışıklık sistemi arasındaki bağ aslında oldukça bilimseldir. Uyku hormonu olarak bilinen ve beyinden salgılanan melatonin, vücuttaki bakteri ve toksinlerle savaşan mucizevi bir antioksidandır. Bunun için her bünyede bu melatoninin yeterince salgılanması gerekir. Ancak şunu unutmamak gerekir; bu hormon karanlığa duyarlıdır ve sadece gece uykularında görülür. Bu yüzden gece uykuları, sağlık açısından öğle vakti şekerlemelerinden çok daha kıymetlidir. Belirli bağışıklık hücreleri uyku sırasında oldukça aktiftir. Bu yüzden uyuma esnasında vücudun iyileşmesi hız kazanır. Dolayısıyla uyumanız gerekenden az uyuyor olmanız, bağışıklık sisteminizi zayıflatarak çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Sağlıklı ve kaliteli bir uyku uyuyabilmek için;

– Her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Tatil günlerinde daha bu alışkanlığınızı korumaya çalışın.
– Yatmadan ortalama 6 saat kadar önce kafeinli içecekleri tüketmemeye özen gösterin.
– Yatmadan 1 saat kadar önce ılık bir duş alarak günün stresinden arının ve gevşeyin.
– Adaçayı, papatya, sarı kantaron gibi bitki çaylarını tüketin.

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere…

Yorum Yok

Yorum Gönder