Egzersizlerinizi Yatmadan 4 Saat Önce Tamamlayın

8 Haziran 2017

Düzenli egzersiz yapmakla hiç egzersiz yapmamayı karşılaştırırsak düzenli egzersiz yapmak, yenilmez dünya ağır siklet boks şampiyonu gibidir. Bu tartışmaların sonucu hep bu sonuca ulaşır. Her ne kadar egzersiz yapmanın bizim için iyi olduğunu bilsek de iş yoğunluğumuz arttığında ilk vazgeçtiğimiz aktiviteler arasındadır. Egzersiz yapmayı kesmenin ya da hiç egzersiz yapmamanın fiziğimiz ve akıl sağlığımız açısından ciddi ve belirgin tepkileri olabilir. Daha fazla egzersiz ihtiyacımız olduğu gerçeğini tartışmıyoruz. Bir çoğumuz egzersiz yapmak için zaman yaratmaya çalışıyor.

Fitness uzmanları düzenli egzersiz yapmanın anahtarının egzersizleri günlük rutin hayatımızın içine sabitlemekten geçtiğine inanıyorlar. Öncelikle programlamadığınız bir zaman bulun; toplantılardan, sorumluluklardan ve diğer önceliklerden fırsat bulup zaman yaratın. Bazılarımız sabah kendilerine vakit yaratabilir ama bazıları bu gruba dahil değil.

Yatak yatan kadın

Peki vakit bulmakta zorlanıyorsak sabah egzersiz yapan insanlardan biri mi olmak zorundayız? Ya da bu egzersizleri gece saatlerinde yapabilir miyiz? En önemlisi de geç saatlerde egzersiz yapmak uyku kalitemizi etkiler mi? Bu soruların cevapları çok önemli.

Yakın tarihli bir CNN haberinde Gerald E. McGinnis Harvard Tıp Fakültesi Uyku Araştırmaları Bölümü profesörlerinden ve understandingsleep.org sitesi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Stuart Quan’a gece egzersiz yapmanın negatif etkilerini sorduk.

Dr. Quan “Gece egzersiz yapanların adrenalinleri yüksek olur, beyinleri uyarılmıştır ve bu kadar yüksek adrenalinle yelkenleri indirmek güç olur” diyerek açıkladı.

Egzersiz

Bununla beraber Dr. Quan gece egzersiz yapılmasına hepten karşı değil. Bu konudaki önerisi, egzersizden sonra vücudunuzunun rahatlaması için uykudan birkaç saat önce egzersizlerinizi sonlandırmanız gerektiğidir. Böylece vücut sıcaklığınız ve kalp atış hızınız normale döner ve yükselen adrenalin seviyeniz zamanla düşerek sakinleşmenizi sağlar.

Fitness uzmanları yatmadan önce yapılacak egzersiz türleri olduğunu söylüyorlar. Sprint koşu, futbol, basketbol ve yoğun güç gerektiren tüm spor aktiviteleri, yüksek yoğunluklu kardio egzersizlerini yatmadan en az iki saat önce yapmalısınız. Yatmadan önce yapılacak en iyi egzersiz ise ağırlık kaldırmak, esneme hareketleri yapmak, yoga, hafif jogging ya da adrenalin seviyenizi yükseltmeyecek bir spor aktivitesi olmalı. Yatağınızda yapabileceğiniz 6 kolay yoga pozu  için hazırladığımız blog yazısına ulaşabilirsiniz.

Meditasyon

Bir diğer önemli husus ise herkesin vücut yapısının farklı olması. Eğer gece egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız vücudunuzun egzersizlere nasıl tepki verdiğini bilmelisiniz. Dilerseniz bir sağlık danışmanı tarafından hazırlanan ve gece daha sağlıklı şekilde egzersiz yapmanıza yardımcı olacak aşağıdaki maddelere göz atalım.

1-  Terinizi doğru bir şekilde kurulayıp vücudunuzu soğutun. Bunun anlamı uzun bir çalışmadan sonra kısa ve hafif bir jogging ya da bir seri esneme hareketi anlamına geliyor. Bu egzersizler nefes alışverişinizin normale dönmesini sağlayacak.

2- Soğuk bir duş alın. Her ne kadar normal bir soğuk duş için önerilen süre 5 dakika olsa da hızlı bir şekilde girilip çıkılan 1 dakikalık soğuk bir duş bile vücudunuzu soğutmak için yeterlidir.

Islak Saç

3- Derin nefes alma ve meditasyon egzersizleri yapın. Bu sayede vücudunuz rahatlayacak ve adrenalin seviyeniz belirgin bir seviyede düşecektir.Yoga

4- Bazı aromatik yağlar gibi destekleyici ürünler kullanın. Lavanta yağı, magnezyum pudrası, kava kava ve çarkıfelek çiçeği yağı sakinleşmenize yardımcı olur.Papatyalı su

Kişisel antrenörlerin önerdiği, birçoğu kısa ve kolay olan gece egzersizleri bulunuyor. 10 dakikalık egzersiz setleriyle yatmadan önce metabolizmanızı hafifçe ateşlemeyi deneyin ve nasıl hissettiğinize bakın. Eğer yaptığınız egzersiz size pek iyi gelmediyse internetten sizin için uygun olan basit gece egzersizini arayın. Bir ay boyunca her gece yeni bir egzersizi deneyebilecek kadar çok çeşitte egzersiz bulacaksınız.

Eğer uyumakta güçlük çekiyorsanız ya da uykunuz ve egzersiz hayatınız arasındaki ilişkiyi çözemiyorsanız; daha iyi uyku için 20 yöntem adlı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Gönder