Daha iyi uyumanızı sağlayacak 10 yiyecek

15 Ağustos 2016

Hepimiz hem fikiriz ki günün yorgunluğu, akşam kafamızı yastığa koyduğumuzda çıkar. İstediğimiz ise kafamızı yastığa koyduğumuz an uyumaktır. Maalesef insomia’nın kurbanları arasındayız çoğumuz.

Beslenme ve yaşam biçimi vücudumuzu hatta alışkanlıklarımızı bile etkiler. Yediklerinize dikkat ederek uyuyamama işkencesini hafifletebileceğinizi, daha düzgün bir uyku düzeni ve daha güzel, dinlendirici bir uyku çekebileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte uyku sorununuzu hafifletebilecek 10 yiyecek!

Kiraz

Bu küçük kırmızı sulu meyve içinde bulunan mucizevi madde melatonini içeren nadir besinlerdendir. Melatonin vücudumuzun biyolojik saatini ve ritmini ayarlar. Bu da bizim daha iyi bir uyku çekmemize yardımcı olur. Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırmada kiraz suyu içmenin uyku süresini uzattığı öne sürülmüştür.

Süt ve süt ürünleri

Yatmadan annelerimizin bize bir bardak ılık süt içirdiğini çoğumuz hatırlarız. Annelerin her zaman bir bildiği vardır değil mi? Süt amino asit triptopan içerir. Bahsi geçen bu madde serotonin salgılanmasını kolaylaştırır. Araştırmalara göre serotonin ve amino asit tritopan daha kolay uykuya dalmayı sağlar.

Yasemin Pirinci

Glisemik indeksi oldukça yüksektir. Glisemik indeksin yüksek olması besinin daha yavaş sindirilmesi ve kana şekerinin yavaşça geçmesi demektir. Araştırmalara göre glisemik indeksi yüksek olan besinler düşük olanlara göre uyumak için gereken süreyi yarıya indiriyor. Yatmadan 4 saat önce yiyeceğiniz bir kâse yasemin pirinci sizi pamuksu uykunuza daha kısa sürede sürükleyecektir.

Yulaf, Kinoa

Uyumak için yemek yiyenlere gelsin bu besinimiz. 1 paket bisküvi yemek yerine yulaf, mısır gevreği ve kinoa gibi tahılları tüketmek sağlıklı kalmanızı sağlarken aynı zamanda daha kolay uykuya dalamanızı sağlar. Peki neden? Çünkü bu tahıllar içindeki karbonhidratlar, kompleks karbonhidratlardır. Yani sindirimi daha zordur, glisemik indeksi daha yüksektir.

Muz

Muz’un içerisindeki potasyum ve magnezyum mineralleri kaslarınızın gevşemesinde yardımcı olur. Aynı zamanda içindeki karbonhidratlarda uykuya dalmayı kolaylaştırır. Muz yedikten sonra yumuşak kaslarımız ve kapanan gözlerle kolayca uyuyabiliriz.

Hindi eti

İçinde sütte olduğu gibi triptopan maddesini bulundurur.

Kedi Otu

Yatmadan önce aktardan aldığınız mis gibi kedi otu kökünü kaynatıp içerseniz uykunuz çok daha kolay gelecektir. Bunun yanı sıra uykunuzun kalitesi de artacaktır.

Balık

Balıketi, özellikle somon içerisinde bolca B6 vitamini bulundurmaktadır. B6 vitamini melatonin üretiminin zorunlu maddelerindendir. Böylelikle tatlı bir uyuklama başlar vücutta.

Nohut

Balıketindeki gibi nohutta B6 vitamini açısından zengindir.

Ceviz

Ceviz içinde bolca triptopan içerir.

 

Can boğazdan geçer derler atalarımız, haklılar. Yediklerinize dikkat ederek uyku sorunlarına göğüs gerebilirsiniz. Hem de ilaç kullanmaksızın!

Yorum Yok

Yorum Gönder