Şeker tüketiminin uykunuzu nasıl etkilediğini biliyor musunuz?

26 Eylül 2018

 

Delicious Turkish Delight on Blue Background

 

İyi uyku uyuyamamak ertesi gün sizde sadece halsizlik yaratmakla kalmaz aynı zamanda da sizin fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı da olumsuz etkiler. Eğer geceleri iyi uyku uyuyamıyorsanız ve bunun da sebebini de bir türlü çözemiyorsanız sorun beslenme alışkanlıklarınızda olabilir.

Sizi biraz da olsun aydınlatmak için, çok fazla şeker ve şekerli yiyecekler tüketmenin uykuya olan olumsuz etkilerini aşağıda sıraladık:

Uyku ve Glisemik Indeksi Yüksek Yiyecekler

Glisemik indeksi yüksek yiyecekler kan şekerinizi anında yükseltir. Yağlı ve yüksek karbonhidratlı yiyecekler bu duruma sebep olurlar. Zamanla şekerli yiyecek tüketiminizi kontrol altına almazsanız diyabet tip 2’ye kadar durum ilerleyebilir.

Peki bütün bu durumun uykuyla ilişkisi nedir ? Kan şekeriniz yüksek olduğunda vücut böbrekleri normalden fazla kullanarak bu durumu düzeltmeye çalışır. Böbrekler yüksek şekeri atmak için sık çalışır ve gece uykunuzda birden fazla kere tuvalete gitmenize neden olup uykunuzu böler.

Beslenme şeklimiz uyku kalitemizi sandığımızdan daha fazla etkiliyor.

Daha kaliteli uyku uyumanıza yardımcı içeriklere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

Şeker Tüketimi ve Sağlık

 

Şeker aynı zamanda kanda glikoza çevrilir ve vücudunuza bir anda enerji yüklemesi yapılmış gibi hissedersiniz. Dolayısıyla bu durum gece uykuya dalmanızı ve kendinizi uyu öncesi rahatlamış moda geçirmenizi engeller.

Çok fazla şeker tüketimi sadece uykudan önce değil tüm hayatınız boyunca kontrol edilmesi gereken bir unsur. Hem vücuda hem de beyne negatif etkileri olan bir durum. Şeker tüketiminde kontrolsüzlük, anksiyete tetiklenmesi, depresyon, insulin direnci, kardiyovasküler problemlere yol açması kaçınılmaz.

Uykuyu kolaylaştırmak için ne yapmalı?  

Eğer uyku kalitenizi iyileştirmek istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınıza da bir göz atmanız gerekiyor. Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler yerine, leptin ve kan şekerinizi düzenleyecek yiyeceklere yönelin. İşlenmemiş gıdalar, sebze, meyve ve protein içeren yiyecekler kan şekerinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Daha Kaliteli Uyku Uyumanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler hakkında detaylı bilgilere Yatsan Blog’tan ulaşmanız mümkün.

Ek olarak, stress seviyenizi azaltacak egzersizler, yapay ışıktan uzak durmak ve de en önemlisi konforlu bir yatak seçimi yapmak uyku kalitenizi arttıracaktır.

Haydi bir yerden başlayalım. Size en uygun yatağı bulmak için yatak bulucu anketimizi kullanabilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Gönder