İyi bir gece uykusu için 8 farklı ses yalıtım yöntemi

9 Ağustos 2017
Gece uykusuna geçerken gözlerinizi tam anlamıyla kapatmak her zaman kolay olmaz. Özellikle gürültücü komşular, horlayan bir ev arkadaşı ya da sinir bozucu gece sesleri varsa uykunuza geçmeniz zor olabilir. Bu nedenle size bir takım ses yalıtımı fikirlerinden oluşan bir liste hazırladık. Bu sayede gürültüyü engellemenize ve evinizde daha rahat bir şekilde dinlenmenize yardımcı olmaya çalıştık.
  • Mobilyalarınızın yerlerini değiştirin.

İster inanın ister inanmayın eşyalarınızı yerleştirme şekliniz ses yalıtımı açısından oldukça yararlı olabilir. Eşyalarınızı doğru yerleştirirseniz yan daireden gelen sesleri engelleyebilirsiniz. Örneğin duvara kalın bir kitaplık koymak dışarıdan gelen boğuk ortam seslerini engeller. Ya da komşunuzun salonu sizin yatak odanızla yan yanaysa; yatağı komşu salonuyla ortak olan duvara değil de karşı duvara bitiştirmek oldukça yardımcı olabilir.

  • Akustik kaplamalarla yaratıcı olun.

Akustik kaplama malzemeleri tasarım odaklı ses yalıtımı çözümüdür. İstenen yere çift taraflı bantlarla kolayca monte edilebilen malzemeyi, duvar kağıdı yapıştırıcısı kullanarak kalıcı bir şekilde sabitlemeniz mümkün.

  • Beyaz sese başvurun.

Hava durumunun izin verdiği anlarda pervane, mobil klima ya da ısıtıcı kullanmak sesin azalmasına yardımcı olur. Bu çözüm elbette klimanın ya da pervanenin çıkardığı uğultudan rahatsız olmayanlar için geçerli.

  • Kötü sesle daha iyi bir ses kullanarak mücadele edin.

Ses aletleri, sadece istenmeyen kötü sesleri ya da gürültüleri boğmaz aynı zamanda uyumanıza da yardımcı olur. İster okyanusta dalga sörfü sesi dinleyin ister beyaz gürültü olarak tanımlanan kulağa hoş gelen doğa seslerinden birini seçin. Bizce her seçim korna ya da sirenlerin sesinden daha iyidir.

  • Yerlerinizin yalıtımını yapın.

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız en iyi yalıtım yöntemi; yeri duvardan duvara halıyla kaplamaktır. Kalın ve geniş bir yer halısı da işinizi görür. Bu halılar alttan gelen boğuk sesleri keser. Eğer daire size aitse yeri gerçekten ses yalıtım plakalarıyla yalıtabilir ve alt komşunuzdan gelen sesi tamamen kesebilirsiniz. Kurulumu biraz zor olsa da becerikli bir arkadaşınızdan yardım isteyebilir ya da profesyonel bir usta tutabilirsiniz.

  • Perde kullanın.

Eğer pencerelerinizi kalın perdelerle kapatırsanız, perde sizinle cam arasında durarak ses yalıtımı sağlar. Bu yöntem oldukça basit ve kolay gerçekleştirilebilir bir ses yalıtımı yoludur.

  • Pencere ve kapı aralıklarını doldurun.

Eski pencerelerdeki boşluklar civardaki seslerin evin içine dolmasına neden olabilir. Pencerelerdeki boşlukları doldurmak için, yalıtım ve dolgu köpükleri kullanabilirsiniz. Bu dolgu malzemeleri kapı ya da pencere kasanıza zarar vermez. Bu nedenle rahatça deneyebilirsiniz.

Blog sayfamızdaki Daha İyi Bir Uyku İçin 20 Yöntem başlıklı yazımızın 15. maddesindeki “Çevredeki sesleri absorbe edin.” başlığına göz atarak sessiz bir uyku ortamı elde etmenin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Gönder