Bebek Yatağı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

26 Mart 2024

Tebrikler! Bu yazıyı okuduğunuza göre ya bebek bekliyorsunuz ya da yeni doğmuş bir bebeğiniz var. Endişelerinizi gidermek için doğru yerdesiniz. Bebekler özellikle de yeni doğanlar günlerinin çoğunu yataklarında geçirirler. Yani yatak seçimi onların sağlığı için son derece önemlidir. İş bu aşamaya geldiğinde de sertlik derecesinden boyutlarına, malzemesinden kalınlığına kadar pek çok detay tercihinizin doğruluğunu etkiler. Peki iyi bir bebek yatağı nasıl olmalı? Gelin, birlikte inceleyelim.

Bebek Yatağının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir? 

 • Bebekler ilk yıllarının yüzde 60’ından fazlasını uyuyarak geçirir, yaklaşık 2 yaşına gelene dek ise günde 16 saate kadar uyuyabilirler. Bu durum haliyle bebek yatağını en çok kullanılan bebek ürünü yapar. Büyüme ve gelişmelerinin çoğu uykudayken gerçekleşir, bu da uyudukları ortamı sağlıkları açısından kesinlikle hayati hale getirir. İyi bir bebek yatağı, onların sağlığı ve güvenliği için son derece önemlidir.
 • Bir bebek yatağı, uykuları sırasında küçükler için optimum konfor sağlamalıdır. Çünkü rahat bir uyku ortamı, onların genel sağlığına, mutluluğuna ve gelişimine katkıda bulunur.
 • Kaliteli bir bebek yatağı, bebeğin büyüyen vücudu için gerekli desteği sunmalıdır. Unutmayın ki iskelet yapıları da dahil olmak üzere bebeklerin vücutları, gelişiminin ilk evrelerindedir. İyi bir yatak sağlam bir destek sağlayarak onların omurgalarının ve kemiklerinin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlar. Bu da kas ve iskelet sistemlerinin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.
 • Bebek yatakları söz konusu olduğunda güvenlik bir diğer kritik unsurdur. İyi tasarlanmış bir yatak, uyku sırasında kaza veya yaralanma riskini azaltır, güvenli uyku alışkanlıklarını teşvik etmeye yardımcı olur. Uygun sertlikte bir yatak, güvenli bir uyku yüzeyi oluşturarak Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) riskini de azaltır.

Bebek

Bebekler İçin Yumuşak Yatak mı, Sert Yatak mı Tercih Edilmelidir?

 • Bebek yatağında doğru sertliği seçmek, onun güvenliği ve konforu için çok önemlidir. Bu seçimi yaparken her zaman kalitesine güvendiğiniz bir markanın uzman personelinden destek alın. Dikkate alınması gereken diğer hususlar ise bebeğinizin yaşı ve malzemelerin kalitesi olmalıdır.
 • Çoğu kişi bebekler için en uygun yatağın yumuşak olması gerektiğini düşünür. Ama bu doğru değil. Bebeklerin kemik gelişimi için en iyi yatak seçimi orta sertlikteki yataklardır. Çok yumuşak yataklar bebek yatağa gömüleceği için kemik gelişimine uygun değildir. Çok sert yataklar hassas kemik yapısı açısından makul olmaz. Yatsan bebek yatakları bebeğinizin sağlığı için en uygun sertlik derecesinde üretilir.
 • Öncelikle ve en önemlisi yatağın sağlamlığından emin olun. Yatağın ortasına ve kenarlarına baskı uygulayın. Yatak toparlanmalı, kolayca orijinal şekline dönmelidie. Bir ipucu: Eğer yatağın yumuşaklığı size iyi geliyorsa bebeğiniz için çok yumuşak demektir!
 • Bebekler hızla büyür, omurgaları ve kemikleri yetişkinlere göre çok daha fazla desteğe ihtiyaç duyar. Gece boyunca, omurları arasındaki intervertebral disklerin suyla dolması nedeniyle bebeğin omurgası 1.5 cm’e kadar büyüyebilir. Bu işlem sırasında omurganın ve boynun sağlam bir şekilde desteklenmesi ve nötr uyku pozisyonunda tutulması gerekir.
 • Bebekler için yatak, uyudukları bir alandan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda gelişecekleri, büyüyecekleri, dönecekleri ve sonunda ayakları üstünde duracakları ilk ortamdır. Sağlam bir yatak, onlara kaslarını geliştirmek ve güçlendirmek için ihtiyaç duydukları direnci sağlar. Kendinizi su yatağında şınav çekerken hayal edin; olmuyor değil mi? İşte fazla yumuşak bir yatak da bebeğiniz için bu etkiyi yaratır.
 • Gereğinden fazla yumuşak bir yatak bebeğinizin kafasının şekline uyum sağlayarak nefes almayı zorlaştırabileceğinden boğulma veya ABÖS riskini artırabilir.

Uyuyan bebek

Yatsan’dan Bebek Yatağında Tüm Soruları Bitiren Çözüm:

Çift Taraflı Kullanımla Yaşa Uygun Uyku Yüzeyleri Serta Perfect Start Bebek Yatakları!

 • Şimdi bir de yukarıda anlattığımız tüm bu testler ve araştırmaların sizin için uzmanlar tarafından tek tek yapıldığını düşünün. Her şey çok daha kolay ve güvenli olmaz mıydı? İşte Yatsan bebek yataklarında bunu yaptı ve çocuğunuzun yaşına uygun uyku yüzeyleri sunan, çift taraf kullanımlı tasarımları imza attı.
 • 0-2 Yaş Uyku Yüzeyi: Bu yüzey, yeni doğmuş bebeklerin omurga gelişimini sağlıklı bir şekilde desteklemek için özel olarak tasarlandı. Bebeğin vücudunun yatağa gömülmesini engelleyecek ve omurgayı tam anlamıyla destekleyecek biçimde düşünüldü. Yani 0-2 yaş aralığı için yüzey, bebeğin ihtiyaçlarına uygun olarak daha sert ve yoğun malzemeden üretildi.
 • 3-6 Yaş Uyku Yüzeyi: Bu yaş grubundaki çocuklar, hareketlenmeye ve yürümeye başladıkça, çok sert olmayan bir uyku yüzeyine ihtiyaç duyarlar. 3-6 yaş arası çocuklar için özel olarak tasarlanan bu yüzey, artan vücut ağırlıklarını göz önünde bulundurdu ve çocukların gelişimine destek olacak şekilde basınç dengeleyici bir uyku ortamı oluşturdu.

Bebek Yatağı

Rahatlık ve Güvenlik Açısından Bebek Yatağının Ölçüleri ve Standartları Nelerdir? 

Bebeklerin ve çocukların sağlıklı bir uyku deneyimi yaşamaları için yatak seçiminde boyutların ve standartların doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bebeklerin gelişim evrelerine uygun yatak ölçüleri, hem rahatlıklarını hem de güvenliklerini sağlamak açısından büyük önem taşır.

 

 

Yaşa göre yatak boyutunun belirlenmesi, bebeklerin ve çocukların ihtiyaçlarına en uygun konforu ve güvenliği sağlamak için önemlidir. Özellikle 0-6 aylık bebekler için, park yatağı, anne yanı beşik gibi daha kompakt boyutlardaki yataklar 40×80 cm, 50×90 cm, 65×95 cm, 60×120 cm, 70×100 cm ve 70×120 cm  tercih edilir. Bu boyutlar, bebeklerin konforlu bir şekilde dinlenmelerini ve güvenli bir uyku ortamı bulmalarını sağlayacak yeterli alanı sunar.

6 ayını tamamlayan ve 2 yaşına kadar olan bebekler için, artan hareket kabiliyetlerine uygun olarak daha büyük yatak ölçüleri önerilir. Bu dönemde 70×130 cm ve 70×140 cm gibi boyutlar idealdir; çünkü bu ölçüler, bebeklerin hareketlerine daha fazla alan sağlayarak onların rahat etmelerini ve güven içinde uyumalarını destekler. Bebek yataklarının detaylarına ve çeşitlerine daha yakından bakmak isterseniz, linki inceleyebilirsiniz.

2-6 yaş arası çocuklar için çocuğun büyümesine uygun olarak daha geniş boyutlardaki yataklar 80×130, 80×140,80×150, 80×160 cm önerilir. Bu dönemde, çocuklar daha aktif hale gelir ve uyku sırasında daha fazla hareket ederler, bu nedenle geniş yatak alanları önem kazanır.

6 yaş ve sonrası için ise, Montessori yatakları veya standart tek kişilik yataklar 80×180,90×190 cm, 90×200, 100x 200, 110×190, 120×200 ölçüleri çocukların ihtiyaçlarına uygun çözümler sunar. Yatsan, bu geniş yelpazede, her yaş grubundan çocuğun ihtiyacını karşılayacak çeşitlilikte bebek ve çocuk yatakları sunmaktadır. Yatsan’ın tek kişilik çocuk yataklarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bebek ve Ayıcık

Bebek Yatağında Malzeme Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?  

  • Bebek yatağı alırken aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli yatak dolgusu türleri vardır. Yatsan’da bebeklerinizin sağlığını ve konforunu maksimum düzeyde tutan pamuk, bambu, lateks ve visco dolgu malzemeli kaliteli yataklar bulabilirsiniz.
  • Dolgu malzemesi kaliteli olan bir yatak, şeklini iyi koruyacak ve çocuğunuz büyüyene kadar uzun süre dayanacaktır.
  • Doğal lateks yataklar hem dayanıklıdır hem de hipoalerjenik olduğundan çocuğunuzu olası sağlık sorunlarından korumaya yardımcı olur. Toz akarları ve küfler yataklarında yaşamayı severler ve potansiyel olarak solunum sorunlarına ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Doğal lateks ise hipoalerjenik ve antimikrobiyal bir malzeme olduğundan çocuğunuzun uyku ortamını güvenli kılar. Nefes alabilen lateksin sertliği, ayrıca bebeklere ihtiyaç duydukları desteği sağlar. Yatsan’ın Serta Perfect Start Cloud Lateks Bebek Yatağı, lateksin esnek yapısı ve destekleyici özelliğinin yanı sıra nefes alabilen bambulu kumaşıyla nemi dengeler ve doğal bir uyku ortamı yaratır. Pocket yay sistemi omurga gelişimini destekleyerek bebeğinizin ağırlığına uygun ideal konforu sağlar. Ayrıca çift taraflı yapısıyla ilk yıllarda sert, büyüdükçe daha yumuşak bir yüzey sunarak bebeğinizin ihtiyaçlarına uyum sağlar ve sağlıklı büyümesine katkıda bulunur.
  • Bebeğinizin mükemmel bir uyku deneyimi yaşamasını istediğinizi biliyoruz. Yatsan’ın Serta Visco Perfect Start Dream Bebek Yatağı, visco yapısının basınç emici özelliği sayesinde bebeğinizin ağırlığına ve ısısına göre şekil alarak, vücudun en ideal şekilde desteklenmesini sağlar. Bu sayede de kan akışını dengelemeye yardımcı olarak büyümeyi destekler. Basıncı etkin bir şekilde emen yatağın nefes alabilen bambulu kumaşı, nemi dengeler ve bebeğiniz için doğal bir uyku ortamı sağlar. Pocket yay sistemi ise omurga gelişimini destekleyerek bebeklerin ağırlığına göre ideal konfor sunar. Çift taraflı yapısıyla bu yatak, doğumdan 6 yaşına kadar eşsiz bir destekçidir.
  •  Yatsan’ın Serta Perfect Start Bebek Yatağında kullandığı Hyper Soft teknolojisi, uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilmiştir. Eşsiz esnekliğiyle üstün bir konfor sunan bu teknoloji, bebeğinizin hassas cildine, özel olarak tasarlanmış mükemmel yumuşaklığı sağlar. Nefes alabilen bambulu kumaşı nemi dengeler, pocket yay sistemi omurga gelişimine destek olur. Yaşa uygun uyku yüzeyi seçeneği sunan çift taraflı yapısı ise doğumdan 6 yaşına kadar sürekli destek sağlar.
 •  Yatsan bebek yataklarında, bebeğinizin büyürken ihtiyaç duyduğu destek için tasarlanmış olan pocket yay sistemi kullanılır. Çocuğunuzun vücudunun 5 bölgesine, özelleştirilmiş yay sertlikleriyle destek sunan bu sistem, kan akışını düzenler ve vücuda yatay düzlemde sağladığı destekle istemsiz dönme ve hareketleri minimize eder. Böylece bebeğiniz için sağlıklı ve konforlu bir uyku ortamı yaratır.

Serta Perfect Start Dream Visco Bebek Yatağı Serta Perfect Start Cloud Lateks Bebek Yatağı Serta Perfect Start Pamuk ve Bambu Bebek Yatağı

Reflü Problemi Olan Bebekler İçin Uygun Yatak Önerileri Nelerdir?

 • Bebeklerde reflü günde birkaç kez meydana gelir. Çünkü yemek borusuyla mide arasındaki kas halkası henüz gelişimini tamamlamamıştır ve bu yüzden mide içeriği bebeğinizin ağzından yukarıya doğru akabilir. Bu çok yaygın bir durumdur ve genellikle birkaç ay sonra kendiliğinden düzelir, 18 aydan sonra nadiren devam eder.
 • Reflü, bebeklerin düz yattığı, mide içeriğinin yerçekiminin etkisinden kurtularak yavaşça yukarıya doğru hareket ettiği ve ağızlarından dışarı çıktığı geceleri daha sık görülür. Bebeğinizin gece boyunca kusması endişe verici olacağından birçok kişi ekstra bebek yastığı, bebek uyku ürünleri veya aksesuarları kullanarak çocuğunu eğimli bir şekilde yatırmaya çalışır.
 • Ancak uzmanlar buna karşı. Örneğin Amerikan Pediatri Birliği, bebeklerin başları ayaklarından yüksekte olacak şekilde eğimli pozisyonlarda uyumasının doğru olmadığını belirtiyor. Çağrıları bebeklerin herhangi bir ekipman olmadan, sert, düz bir yüzeyde ve sırtüstü uyutulmaları yönünde. Çünkü başlarını dik tutacak güce sahip olmayan bebekler eğimli uyurken başlarını da eğebilir, göğüslerine yaklaştırabilirler; bu da hava yolunu kapatabilir.

Bebekler için Yatak Korucu Alez Kullanımı Neden Önemlidir?

Yatak koruyucular, bebeklerin sağlıklı ve konforlu bir uyku ortamında büyümeleri için çok önemlidir. Yatsan’ın bebekler için özel olarak tasarladığı Uykucu Baby Tencel Sıvı Geçirmez Alez, bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilmiştir.

Yatsan Bebek Alezi, sıvı geçirmez ve nefes alabilen Tencel kumaştan yapılmıştır. Bu özellikleri ile bebeklerin hassas ciltlerini korurken, aynı zamanda konforlu bir uyku ortamı sağlar. Tencel kumaş, vücut ısısını dengeler ve cildin doğal nem dengesini korur. Bebeğinizin her zaman kuru ve rahat kalmasını destekler. Bu, uyku sırasında oluşabilecek kazaların önüne geçerken, bebeğinizin uyku alanını temiz ve hijyenik tutmaya yardımcı olur.

%100 doğal Okaliptus liflerinden üretilen Uykucu Baby Tencel Alez, üstün termoregülasyon özelliği ile dikkat çeker. Bu sayede, yılın her mevsiminde bebeğiniz için ideal uyku sıcaklığını sağlamaya yardımcı olur. Bu özel lifler, ısıyı etkili bir şekilde düzenleyerek, soğuk aylarda sıcaklık sağlarken sıcak aylarda ise serinlik sunar.

Böylece bebeğinizin uyku ortamı her zaman konforlu ve dengeli bir şekilde korunur. Dermatolojik olarak test edilmiş ve hipoalerjenik özellikler taşıyan bu alez, Oeko-Tex sertifikası ile zararlı hiçbir madde içermediğinin garantisi altındadır.

Uykucu Baby Tencel Alez, bebeğiniz için doğal ve sağlıklı bir uyku ortamı sunar. Hem bebekler hem anne ve babalar için huzurlu gecelerin kapısını aralar.

 

Bebek yatakları ve bebek alezi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz yatsan mağazalarını ve yatsan.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yok

Yorum Gönder