Doğru Yastık Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

25 Eylül 2021

Güne ağrı, tutulma ve sızlamalar ile mi başlıyorsunuz? İhtiyaç duyduğunuz tüm desteği ve rahatlığı sağlayacak doğru yastık seçimiyle daha enerjik ve mutlu uyanabilirsiniz.

Belirli bir uyku probleminiz yoksa, siz de her insan gibi gününüzün üçte birini uyuyarak geçirmektesiniz. Uyku bölümünün en önemli parçalarından biri ise yastıklarımızdır. Aşağıda yastık seçimleri ile ilgili bazı ipuçları paylaşacağız. Unutmayınız ki, yanlış bir seçim ile hem uyku hem de uyanma periyodu sizin için zorlaşabilir.

Yataktaki el izi

Yatak Sertlik Seviyesi

Doğru yastığı seçmek için yatağınızı tanımanız gerekiyor. Yastık seçiminiz, kullandığınız yatağın sertliğine veya yumuşaklığına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kullandığınız yatak sertse, normalde seçmeniz gereken yastık yüksekliğinden bir miktar daha yüksek yastıkları tercih edilebilirsiniz. Yataklardaki sertlik seviyesi arttıkça, omzun gömülme yüzdesi azalacaktır. Bu nedenle boynumuz daha aşağıda kalır.

Boynu gerekli yüksekliğe ulaştırmak için daha kalın yastıklar seçilebilir. Yatağınız yumuşaksa, bu sefer de omzunuzun gömülme yüzdesi artacak ve boynunuz gerekenden yukarıda kalacaktır. Yumuşak yatak tercih edenlerdenseniz, normalde tercih ettiğiniz yastıklardan daha ince bir yastık deneyebilirsiniz.

uyuyan köpek

Uyku Pozisyonunuzu Düşünün

Kullandığınız yatağın sertlik derecesinden sonra yastık seçimindeki bir diğer önemli nokta uyku pozisyonlarıdır. Yan, sırt üstü ya da yüz üstü yatış pozisyonları için farklı yastık modelleri tercih edilebilir.

Uyku pozisyonunuz yastığın üst kısmını ve yüksekliğini etkilemektedir. Bu durumda farklı konumlandırmalar ve destekler gerekebilir. Sırtınız ve karnınız boynunuzun daha düz hizalanmasını sağlayacak bir yastık isteyebilirken, daha düz bir pozisyonda uyuyabiliyorsanız baş ve boyunuzun arasındaki boşlukları doldurabilecek bir yastık faydalı olabilmektedir.

Yan yatışlarda omuz genişliği gözetilerek yastık seçimi önemlidir. Eğer yan yatıyorsanız mutlaka omuz boşluğunu tam olarak dolduracak yükseklikte bir yastık tercih edilmelidir. Ayrıca bu pozisyon için diz arasını destekleyecek bir yastık kullanmanız konfor seviyenizi yükseltebilir.

Sırt üstü yatışlarda yine omurganın S pozisyonunda olmasına dikkat etmeliyiz. Omurganın doğal S pozisyonunda kalması çenenin göğüs hizasına ne çok yakın ne de çok geride olması anlamına gelir. Deneme yanılma yöntemi ile sizin için doğru pozisyonu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yüz üstü yatışlarda yastık mümkün olduğu kadar ince ve nefes almayı engellemeyen yapıda olmalı. Bu yatış pozisyonunda yüksek yastıklar boyna ekstra bir baskı uygulayacaktır. Eğer ki yüz üstü uyuyorsanız, Türkiye’de ilk ve tek Tempur Ombracio yastık modellerimizi inceleyebilirsiniz.

erkek sırtı

Omuz genişliğiniz, tercih etmeniz gereken yastık hakkında fikir verebilir. Yan yatış pozisyonlarında omuz ile boyun arasındaki mesafeyi en ideal şekilde dolduran ve omurganın doğal pozisyonda kalmasını sağlayan yükseklikte yastıklar tercih edilebilir. Omuz genişliğiniz büyük ve sıklıkla yan yatış pozisyonunda uyuyorsanız daha kalın yastıkları tercih edebilirsiniz.

yatsan yastık

Boyun Destekleyen Modeller Mi Yoksa Konfor Modelleri Mi?

Boyun destek yastıklarında boynun şeklini almasını sağlayan malzemeler kullanılır: visko ya da lateks gibi. Boyun destek yastıklarına alışmak kimi zaman zor olabilir ancak alışıldıktan sonra da farklı bir yastıkta yatmak istemeyebilirsiniz.

Gün boyunca masa ve bilgisayar başında çok vakit geçirenler ve uzun süre araç kullananların (Mimarlar, ofis çalışanları, bankacılar, bilgisayar karşısında çok vakit geçirenler, uzun süre araç kullananlar vs..) bu konuya dikkat etmesi önerilir. Gün boyunca sabit belli bir noktaya baktığı için, bu tip çalışma şekline sahip kişilerin omurgaları  doğal S pozisyonundan uzaklaşmış oluyor. Sonuç olarak; boynun doğal kıvrımını kaybedilmesine ve ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Boyun destek yastıkları bu tip çalışan insanlar için oldukça yararlı olacaktır.

Konfor Yastıklar Nedir?

Vücudunuzun en rahat ettiği pozisyonlarda olmanızı destekleyen ve sizin sevdiğiniz malzemeleri seçebileceğiniz gruptadır. Örneğin kaz tüyü, bambu elyaf, pamuk, yün, gibi modelleri inceleyip size en uygun yastığı seçebilirsiniz. Tüm bunlar için mağazalarımıza gelip ürünleri deneyebileceğiniz gibi  web site adresimizde bulunan en sağlıklı yastık modellerini inceleyebilirsiniz.

uyuyan kadın

Uykunuzda Terliyor Musunuz? 

Uykuda terleme, çok fazla olarak sık karşılaşabilen bir durumdur ve şikayetler arasında sıkça yer alır. Zaman zaman herkes gündüz veya gece uykusunda oldukça terleyebilir. Bu anormal bir durum olarak kabul edilmeyebilir, çünkü terleme vücut için gerekli olan normal fonksiyonları yerine getirmek için yardımcı olur.
* Eğer uyurken terleme problemi yaşıyorsanız, serinletmeye ve terlemeyi önlemeye yardımcı yastık ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Technogel

Bamboo Touch

Cotton Touch

tempur yastık

Ne Tür Bir Yastık Seçmelisiniz?

En ideal yastık hangisi diye soracak olursanız aslında bu sorunun cevabı herkese göre değişmektedir. Fiyatları değişkenlik gösteren bu yastıklarda önemli olan sizin nasıl yattığınız ve ne tür bir yastıkta rahat edeceğinizdir. Kimileri yattığı pozisyonda uyanırken, kimileri de sürekli hareket ederek bir çok durumda uyumaktadır. Bu yüzden uyuma şeklinize göre bir yastık seçmeniz, uyku kalitenizi artırabilir. Uyku kalitenizi hemen artırmak için Tempur Yastık modellerini şimdi inceleyebilirsiniz.

Doğru Yumuşaklığı Seçin

İster elyaf, ister visco, isterseniz de diğer dolgular olsun. Önemli olan sizin için, rahat ve konforlu hissedebileceğiniz bir yastık olmasıdır. Çok yoğun ve sık doldurulmuş bir yastık boyun ve çevrenizi konforlu bir şekilde sararken, daha seyrek yapılmış dolgular da yumuşak ve hareket edilmesi kolar hissettirebilir.

pamuk

Yastık Dolgunuzu Seçin

Daha yumuşak hissetmek isterseniz,kaz tüyü, pamuk, keten, yün gibi doğal malzemeli ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğal malzemelerle üretilen terletmeyen yastıklar, hava sirkülasyonunu artırarak doğal bir uyku ortamı sunar. Aralarındaki seçimini yastık sertliklerine göre yapabilirsiniz. Bu malzemeler sıcaklığı korumasıyla da bilinmektedir ve soğuk kış gecelerinde iyi bir uyku için yardımcı olacaktır.
Ayrıca dolgu malzemesi ile ilgili alerjik reaksiyonu olabilecek kişiler, doğal malzemelere ; yün, kaz tüyü gibi alerjik reaksiyonları olanlar visco ya da elyaf gibi sentetik malzemeleri tercih edebilirler.
Hafızalı sünger visco yastıklar başınızı kaldırdığınız andan sonra orijinal haline geri dönmektedir. Gece hareketlerinize göre kendi konumunu aldığından, huzursuz uyuyanlar için iyi bir seçim olabilir. Aynı zamanda ağırlığı eşit dağıttığından, boyun ve omurga problemi olanlar için de önemli bir seçenek olabilir.
Elyaf dolumu visco modellerine göre daha uygun maliyetlerdedir. İyi bir destekleme stilidir ve şeklinizi oldukça iyi tutar. Bununla birlikte diğer dolgu türlerine göre daha az dayanıklıdır.
Lateks doğal bir malzemedir. Bu nedenle hava sirkülasyonu sağlayarak gece boyu nefes alan bir yapıdadır ve terleme problemine yol açmaz. Boyun destekleyen modeller visco ya da lateks malzemeden üretilmiştir.

Size en uygun lateks yastıkları hemen şimdi online mağazamızda inceleyebilirsiniz.

Kaz Tüyü Yastıklar

Bambu Yastıklar

Elyaf Yastıklar

Horlayan kadın

Özel Durumları Dikkate Alın

Kişiye özel belirli durum ve problemler için de bir çok yastık bulunabilmektedir. Örneğin alerjisi olan insanlar, toz ve diğer akarları uzak tutmak için özel olarak formüle edilmiş bir kapak ve dolguya sahip bir yastık düşünebilirsiniz. Eğer horluyorsanız, başınızı ve boynunuzu hava yolunuzun sıkışmasını önleyecek şekilde yerleştirmek için tasarlanmış bir yastık kullanabilirsiniz. Bu gibi kişiye özel durumlarda danışmanlık isteyerek size en uygun yastığa ulaşabilirsiniz. Size uygun yastığınızı her daim ilk günkü gibi korumak isterseniz, web site adresimizde bulunan yastık alezlerini inceleyebilirsiniz.

Yazımız ilginizi çektiyse Visco Yastıklar Nasıl Temizlenmeli? adlı blog yazımızı da detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Gönder