... Kariyerinizin Görünmeyen Engeli - Uyku Yoksunluğu - Yatsan Blog

Kariyerinizin Görünmeyen Engeli – Uyku Yoksunluğu

7 Ekim 2021

Uyku ve bilişsel işlev arasındaki ilişki (konsantrasyon, hafıza, öğrenme, muhakeme vb.) bir yüzyılı aşkın süredir çok fazla psikolojik araştırmanın merkezinde yer almakta. Google Scholar, uyku yoksunluğunun bilişsel işlev üzerindeki etkilerini araştıran ve yalnızca 1800’lü yılların başlarına kadar uzanan 3 milyonun üzerinde çalışmayı tek başına listelemekte.

Araştırmaları okumasak da, birçok insan uyku yoksunluğunun kendi üzerinde olan etkilerinin farkında olabilmektedir. Kendi kişisel deneyimlerimiz sayesinde, verimsiz bir uyku sürecinin ertesi gün hayatımıza olan yansımasını ve iş yapış biçimlerimize olumsuz etkilerini hissedebilmekteyiz.

Bazı insanlar geç saatlere kadar çalışıp e-postalarına cevap vererek ve diğer bütün talepleri takibi altında tutarak terfi şanslarını arttıracaklarını düşünebilmekte. Buna karşın araştırmalar devam eden uyku eksikliğinin “tükenme” ile sonuçlanabileceğini ortaya koymaktadır. Yeterli uykuyu alamadığımız sürece, terfi yerine kariyerimize bir engel koyma ihtimalimiz artabilmekte.

İstenmeyen ruh hali, davranış ve kişilik değişiklikleri

Verimsiz bir gece uykusunu yaşayan herkes, ruh hali ve davranış biçimini ne kadar etkilediğini bilebilir. Artan iticilik, ekstra duyarlılık, sıklıkla yaşanan duygu durumu değişiklikleri, kaygı, stres, huysuzluk, agresiflik, sessizlik, iletişim kuramama gibi sonuçlar uyku yoksunluğunun yan etkilerindendir. İşveren tarafında ise en kabul görmeyecek davranışlar bu saydığımız maddelerden oluşabilir. Sadece bununla da kalmaz, lider pozisyonundaysanız ekip arkadaşlarına ilham veremez duruma gelebilirsiniz. İşverenlerin dikkat ettiği önemli bir özellik ise son yıllarda duygusal zekadır. Duygusal zeka, kişinin davranışlarının hem kendisini hem de çevresindekileri nasıl etkilediğinin farkında olması durumudur.

Stres seviyenizi azaltın

Zayıf uyku, stresin bir numaralı işaretidir. Daha verimli bir uyku için stres seviyenizi kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Stres kaynaklarını ortadan kaldırabilmek önemli olmakla beraber, her zaman mümkün olamayabilir. Akşamları hafif egzersiz, yoga ve meditasyonun daha iyi uykuya giden verimli bir yol olduğu gözlemlenmiştir. Stres probleminizle ilgili teknik destek almak için bir yaşam koçu veya profesyonel terapistlerden yardım alabilirsiniz.

Uyurken stresi arkanızda bırakmak isterseniz…

Stres azaltan Intense kumaş teknolojisi ile ürettiğimiz yeni BLAU Visco Anti-Stres Yatakları inceleyin ve dinlendirici uykuya merhaba diyin! Intense örme kumaş, gün içerisinde maruz kaldığınız stres hormonunu uykuda düzenleyerek ideal ve dinlendirici bir uyku alanı oluşturur. Ekstra yumuşaklığı ve hava alan yapısıyla mükemmel konfor sunar.

Ayrıca uyku alanınızı hoşunuza gidecek kokular ile desteklemek isterseniz “Mışıl Mışıl Bir Uyku İçin 8 Aromatik Yağ” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Azalan sağlık

Bu konuda hiç şüphe yok. Uyku yoksunluğu sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Kronik uyku sorunları ile başlıca sağlık problemleri arasında bir bağ olduğunu gösteren araştırmalar git gide artmaktadır. Kronik uykusuzluk kalp krizi, yüksek tansiyon, diyabet, depresyon ve stres riskinizi yükseltebilmekte.

Daha hızlı ve mutlu bir sabaha uyanabilmenizde yardımcı olmak adına hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyin dehlizi

Birçok kişi uykusuz kalmaktadır çünkü beyindeki hareketliliğe kolaylıkla müdahale edememektedir. Fiziksel yorgunluk dinlenmeye yöneltse de, sürekli bir şeyler düşünürken uykuya geçiş kolay olmayabilir. Yardımcı olabilecek bir egzersiz olarak, aklınızdaki tüm düşünceleri bir kağıda yazmak olabilir. Uyumadan önce aklınızdakileri boşaltabilirseniz, rahatlama etkisi yaratabilir.

Çöp kutusuna atın

Aşırı düşünme nedeni ile hala uyuyamıyorsanız, yapabileceğiniz bir başka egzersiz kafanızın etrafında dönüp dolaşan düşünceleri bir kutuya koyup kapağını kapatmak olabilir. Sonra o kutu açıp boşaltarak çöp kutusuna dökün!

Yatmadan bir süre önce tüm ekranlardan uzaklaşın

Araştırmalara göre telefon, dizüstü bilgisayar, tablet ve televizyon gibi ekranlara bakmanın beyindeki faaliyetlerimizi uyardığı gözlemlenmiştir. Ekranlardaki parıltı melatonin üretimini bozar ve verimli ve fazla uyku kabiliyetinizi düşürebilir. Daha verimli bir uyku için 1-2 saat öncesinden bir daha bakmamak üzere ekranlarsan uzak durabilirsiniz.

Bu konu üzerine daha fazlası için “6/30 Kuralı” blog yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

13:00’den sonra kafein yok

Kafeinin vücutta kalma süresi ortalama 7 saat olarak belirlenmektedir. Bu sebeple akşamüzeri 16:00 veya 17:00 civarında içeceğiniz çay/kahve gibi içecekler, uykunuzun 01:00’e kadar gelmesine engel olabilir. Öğlen yemeği ile beraber günün son çay veya kahvesini için ve akşam ne kadar rahat uykuya dalabileceğinizi gözlemleyin.

Loş ışığa geçiş yapın

Akşamları evlerimizde kullandığımız doğal olmayan aydınlatmalar, vücudumuzun hala gündüz olduğunu sanmasına neden olabilir. Işıkların karartılması, mümkün olduğunca loşlaştırılması beynimize daha iyi bir uyarıcı mekanizma olacağından uykuya geçişi daha sağlıklı gerçekleştirebilirsiniz.

Kitap okuyun

Bazı insanlar yatmadan önce kitap okumayı, tıpkı kumandalarımızdaki açma kapama tuşu gibi görmektedir. Uykudan önce sakin bir okuma yapmak, büyük ölçüde dinginlik hissiyatı ile beraber uykuyu getirebilmektedir. Bazıları ise uyuyamadıkları durumda, kalkıp yarım saat okuma yapmayı tercih ederler. Son dönemlerde yetişkinler için piyasada bulunan boyama kitapları da farklı bir bakış açısıyla verimli olabilir.

Dengeli ve daha düşük şekerli beslenme yapın

Şekeri yüksek olan beslenme ve rafine edilmiş karbonhidratlar (beyaz pirinç, beyaz ekmek, makarna vb.) kan şekeri ve enerji seviyelerinde yükselme ve alçalmalara neden olabilir. Sadece şeker seviyemizdeki anlık yükselme ve alçalmalar değil, doğal uyku/uyanıklık döngülerimizi de etkileyebilmektedir. Karmaşık karbonhidratları (sebzeler, kinoa, kepekli, yulaflı vb.) yiyerek daha doğal bir uyku ve uyanışı hissetmek mümkün olabilir. Böylece sabit kan şekeri düzeyimizi de korumuş oluruz.

Hafif bir akşam yemeği yiyin

19:00 ve öncesinde hafif bir akşam yemeğini yiyen kişilerin, 20:00 ve sonrasında yemek yiyen kişilere göre daha rahat ve verimli bir uyku geçirdikleri etrafınızda da gözlemleyebilirsiniz. Triptofan adı verilen ve aminoasit içeren gıdaları seçmek, dolaylı yoldan melatonin üretimine yardımcı olabilmektedir. Triptofan gıdalar yulaflı, kahverengi pirinç gibi karbonhidratların yanında tavuk, hindi, yumurta ve balıklardır. Ayrıca yatmadan önce 30 gramlık bir karbonhidrat atıştırmalığı da, uyku öncesi açlığınızı bastırabilir.

Kötü performans

Uyku yoksunluğunun en belirgin etkisi performans üzerine olmakta. Bitkin düşerek fiziksel ve zihinsel olarak yavaşlayabilir, çalışkanlığınız ve üretkenliğiniz düşebilir. Ayrıca tamamladığınız işler dahi olsa, kalitesinde bir problem gözlemleyebilirsiniz. Bir liderlik pozisyonu hedefliyorsanız, iyi kararlar alamamanız doğrultusunda liderlik hayallerinize erken veda edebilirsiniz. Halihazırda bir liderlik pozisyonundaysanız, zayıf kararlar vermenize ve işleri olumsuz yönde etkilemenize neden olabilir. Buna karşın yeterince uykusunu almış arkadaşlarınız, enerji ve performansları ile ön plana çıkarak basamakları birer birer atlayabilirler.

Haydi şimdi daha iyi bir kariyer için 1. önerimiz olan uyku ürünlerine bir göz atın!

Sizin için en uygun yastıklar

İçinizi ısıtacak yorganlar

Alerjinizi kontrol etmenize yarayacak alezler

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere…

Yorum Yok

Yorum Gönder